Geocaching… czyli cyberpodchody.

geocacing

Harcerstwo od zawsze wykorzystywało zabawy w terenie, zaczynając od kilkugodzinnych podchodów poprzez wielodniowe rajdy. Kiedy poznałem Geocaching ok. 5 lat temu znów poczułem się jak młody harcerz. Wróciło mnóstwo wspomnień, a przede wszystkim dreszczyk emocji przy wypełnianiu zadania. Geocaching, to nie tylko sposób na aktywne wykorzystanie wolnego czasu. To poznawanie fascynujących miejsc, o których milczą przewodniki, dawno zapomniatych historii. To rozrywki umysłowe, zabawy językowe. To także niesamowita społeczność pozytywnie zakręconych ludzi, wspólne wyprawy a także troska o środowisko. To doskonała propozycja dla ludzi w każdym wieku. Są wsród nich zarówno uczniowie, studenci, rodziny z dziećmi, jak i dojrzali wiekiem emeryci.
Jednak Geocaching idzie o krok dalej... Angażuje w zabawę wszechobecną technologię. Kto z nas nie lubi dostawać i rozdawać "lajków" na portalach społecznościowych? Tutaj "lajkiem" jest każdy wpis do logbooka. Jednak, żeby dokonać wpisu trzeba wyrwać się sprzed ekranu i ruszyć w teren.

jaceksmietanski netGeocaching, to gra terenowa użytkowników systemu GPS polegająca na poszukiwaniu specjalnie przygotowanych skrzynek ze "skarbami" w atrakcyjnych miejscach, ukrytych przez innych uczestników zabawy.

Osoba, która tworzy skrzynkę, starannie ją przygotowuje, wybiera miejsce ukrycia, tworzy odpowiedni opis, chowa skrzynkę, a następnie przekazuje informacje o współrzędnych geograficznych miejsca ukrycia innym uczestnikom zabawy, którzy poszukują skrzynek posługując się odbiornikami GPS.

Aby dokładnie wyjaśnić zasady zabawy postaram się przedstawić Wam to w pojęciach:

Keszer (geocacher, geokeszer) - to osoba zajmująca się geocachingiem. Najczęściej keszerzy zajmują się zarówno ukrywaniem skrzynek (keszera, który ukrył skrzynkę nazywamy jej "założycielem") jak i ich odnajdowaniem ("poszukujący"). U poszczególnych keszerów proporcje między liczbą założonych i znalezionych skrzynek mogą bardzo się różnić, jednak generalną zasadą jest, że przed ukryciem pierwszej skrzynki należy znaleźć wiele cudzych, w celu uniknięcia ewentualnych błędów.

Internetowa baza skrzynek (zwana często "serwisem internetowym") - pozwala na rejestracje nowych skrzynek wraz z ich opisem i współrzędnymi. Dzięki temu inni keszerzy mogą odczytać te dane i odszukiwać skrzynki. Istnieje kilka popularnych internetowych baz skrzynek. Największą i najpopularniejszą bazą skrzynek ukrytych w Polsce jest powstała w 2006 roku Opencaching PL (www.opencaching.pl). Drugą bardzo popularną bazą jest częściowo płatna międzynarodowa geocaching.com (www.geocaching.com).

Przykład dużej skrzynkiSkrzynka geocache (czasami nazywana "kesz z ang. "cache") - jest to ukryty pojemnik z logbookiem i ewentualnie drobnymi upominkami. Dostępne mogą być ich różne typy. Ponadto, każda skrzynka ma określony poziom trudności zadań i terenu.

Logbook (dziennik papierowy) - to książeczka, notes lub kartka z informacją o historii znalezień skrzynki. Logbook powinien zawierać nazwę skrzynki, datę założenia, adres www serwisu, na którym zarejestrowana jest skrzynka oraz dane założyciela skrzynki. Przede wszystkim powinien jednak posiadać wiele wolnego miejsca na wpisy kolejnych znalazców. Każdy znalazca powinien odnotować w nim swoją wizytę. Oprócz wpisu w logbooku skrzynki, który jest podstawą do zaliczenia skrzynki, można też odnotować fakt znalezienia skrzynki w logu internetowym w serwisie, w którym dana skrzynka jest zarejestrowana. Wpis w logu internetowym może być bardziej rozbudowany i zawierać informacje przydatne zarówno dla założyciela skrzynki jak i dla innych jej przyszłych poszukiwaczy. Wpis do logu internetowego może wymagać podania hasła, w takim przypadku w opisie skrzynki, przy jej atrybutach widoczny jest dodatkowy atrybut "HASŁO".

Kilka skrótów literowych najczęściej używanych w logbookach:

 • FTF = First to Find (pierwszy znalazca),
 • STF = Second to Find (drugi znalazca),
 • TTF = Third to Find (trzeci znalazca),
 • DNF = Did not Find (nieznaleziono),
 • TFTC = Thanks for the cache (dziękuję za skrzynkę),
 • BYOP = Bring Your Own Pen (przynieś swój długopis).

CITO (Cache In Trash Out) - "Zostaw Skrytkę Zabierz Śmieci" - Inicjatywa keszerów na rzecz środowiska naturalnego. Polega na zbieraniu śmieci w czasie poszukiwań skrzynek w lasach, parkach, wzdłuż szlaków turystycznych itp. Impreza CITO (CITO Event) - umówione spotkanie keszerów, w trakcie którego sprzątają oni śmieci w uzgodnionym rejonie. CITO rozpoczęła się w kwietniu 2003 r., kiedy keszerzy z całego świata, zorganizowali 67 akcji w 5 krajach.


Jak zacząć zabawę?

Żeby zostać keszerem w dzisiejszych czasach nie potrzebujemy zbyt wiele. Przede wszystkim należy założyć konto na jednym z ww. portali: www.opencaching.pl lub www.geocaching.com. Następnie na smartfonie ze stałym dostępem do internetu zainstalować aplikację, która pozwoli nam znaleźć najbliższe geocache.

Oto kilka przykładowych aplikacji na różne platformy smartfonów.

Android:

android 1 app
c:geo

https://play.google.com/store/apps/details?id=cgeo.geocaching&hl=pl

(obsługuje www.geocaching.com oraz www.opencaching.pl)

 

android 2 app
Columbus

https://play.google.com/store/apps/details?id=geocaching.columbus&hl=pl

(obsługuje www.geocaching.com oraz www.opencaching.pl)

 

iOS:

ios 1 app
GeoCaches

https://itunes.apple.com/pl/app/geocaches/id536646724?mt=8

(obsługuje www.geocaching.com oraz www.opencaching.pl)

ios 2 app
Geocaching®

https://itunes.apple.com/us/app/geocaching/id329541503?mt=8

(obsługuje www.geocaching.com)

 

WindowsPhone:

WP 1 app
OpenCaching ArW

https://www.microsoft.com/pl-pl/store/apps/opencaching-arw/9nblggh0dqmd

(obsługuje www.opencaching.pl)

 

WP 2 app
Opencaching

https://www.microsoft.com/pl-pl/store/apps/opencaching/9wzdncrdkz4b

(obsługuje www.opencaching.pl)

 


Zanim pierwszy raz wyruszysz w teren, dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie podstawowego wyposażenia, np: długopis, ołówek, penseta, 
łopatka, rękawiczki, kompas, latarka, lornetka... Warto również zabrać tzw. zestaw naprawczy gdyby geocache, który znajdziemy okazał się w złej formie np: torby, temperówka, recepturki, taśma izolacyjna, opaski samozaciskowe...

Ważnym będzie również odpowiednie ubranie i obuwie, żeby nie zaskoczyły nas niekorzystne warunki.

W trakcie poszukiwań obowiązuje również etykieta geocechera. Oto kilka zasad:

 • - Zawsze dbaj o swoje bezpieczeństwo, jeżeli zbobycie skrzynki to dla Ciebie zbyt wiele, nie martw się, tysiące innych czeka żeby je znaleźć.
 • - W ruchliwych miejscach szukaj skrzynek możliwie najdyskretniej, to być może ocali ich byt.
 • - Staraj się nie uszkodzić skrzynki podczas poszukiwania.
 • - Nie zabieraj skrzynki! Inni też chcą ją znaleźć.
 • - Dbaj o każdą skrzynkę jak o swoją własną! Nie bój się dołożyć ołówka czy wymienić worek strunowy - to wiele nie kosztuje, a zapewni skrzynce trwałość. Jeśli logbook w skrzynce się skończył, albo zaraz się skończy to możesz dołożyć dodatkowy. Na poszukiwania skrzynek warto zabierać ze sobą zestaw naprawczy.
 • - Przed odłożeniem skrzynki na miejsce zamknij starannie pojemnik, a po odłożeniu staraj się dokładnie zamaskować miejsce ukrycia.
 • - Staraj się powiadomić właściciela skrzynki o konieczności jej serwisu poprzez wpis w logu.
 • - Nie bój się wpisywać do logu nieznalezień, nawet jeśli nie jesteś pewien, że skrzynki nie ma. To ważny sygnał dla założyciela, że może być coś nie tak, a także pożyteczna informacja dla kolejnych poszukujących.
 • - Do logu wpisuj swoje wrażenia. Nie bój się wpisywać krytycznych uwag.

 

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać do tej formy zabawy... Do zobaczenia w terenie :)

 

 

mapa wwek


Źródła:

http://odkrywcy.zhp.pl/geocaching/
http://opencaching.pl/
https://wiki.opencaching.pl/

http://jaceksmietanski.net/

Copyright © 2018 Związek Harcerstwa Polskiego - komenda hufca we Włocławku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.