"Wiem! Potrafię! Pomogę"

Fundacja TESCO powstała w 2012 roku, jest to organizacja dobroczynna, która za cel postawiła sobie wspieranie wartościowych inicjatyw i projektów społecznych, których beneficjentami są dzieci i młodzież.

Fundacja organizując konkurs grantowy stworzyła ogromne możliwości dla naszego projektu "Wiem! Potrafię! Pomogę". Dzięki wsparciu mieszkańców, rodzin, znajomych i całego naszego hufca udało nam się zdobyć główną nagrodę jaką było 5 tysięcy złotych. Wygraną przeznaczyliśmy na zakup sprzętu tj. fantom niemowlęcia, AED do ćwiczeń, nowe apteczki i opatrunki - dzięki temu nasze ćwiczenia stały się bardzo atrakcyjne i ciekawe, a co za tym idzie mogliśmy pokazać wszystko od strony praktycznej. Otóż Harcerski Klub Ratowniczy Włocławek zobowiązał się przeprowadzić zajęcia dla podstawówek z zakresu pierwszej pomocy. Łącznie przeszkoliliśmy ponad 200 uczniów.

 

Odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Warząchewce, SP 12 (dwa razy) oraz SP 8 (dwa razy). Uczniowie bardzo chętnie słuchali ratowników naszego HKRu, by po części teoretycznej przejść do ćwiczeń - bo przecież praktyka czyni mistrza! Zajęcia podzielone były na dwa bloki, w których każda klasa brała udział.

Zasady opatrywania rozmaitych ran, bandażowania, resuscytacji u osoby dorosłej i niemowlęcia oraz procedura związana z korzystaniem z defibrylatora AED bardzo szybko i sprawnie zostały przyswojone przez uczniów. Oni sami mogli poczuć adrenalinę niesienia pomocy i spróbować swoich sił podczas symulacji.

Ratowniczki odpowiedzialne za przygotowanie zajęć to Magdalena Rożek, Patrycja Grzegórska oraz Julia Korpowska, dodatkowo ogromny wkład w ich przeprowadzenie miała reszta członków klubu w składzie: Kasia Chruściel, Marta Skibińska, Wiktora Skibińska, Kaja Tucholska, Miłosz Krzyżanowski.

"Na zajęciach z pierwszej pomocy pokazywaliśmy jak wykonywać RKO. Dzieciom podobała się możliwość przeprowadzenia pierwszej pomocy na fantomach z udziałem AED. Wszyscy czynnie brali udział w zajęciach." ~ mówi Wiktoria Skibińska

"Warsztaty w szkołach podstawowych uważam za bardzo udane. Przyjemnie pracowało się z dziećmi, widać było po nich, że są one zaciekawione tematem, szczególnie, że nie miały one z tyłu głowy myśli, że "muszą się tego nauczyć na zaliczenie", a po to aby wiedzieć jak pomóc." ~ Kasia Chruściel

A tak zajęcia podsumowała szefowa HKR Włocławek Magdalena Rożek: "Uważamy, że takie zajęcia - szczególnie nastawione na umiejętności praktyczne - są niesamowicie potrzebne. Dzieci chłoną wiedzę bardzo szybko, chętnie poznają nowe rzeczy dlatego im wcześniej zapoznamy je z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy, tym lepiej! Staraliśmy się przekazać im najważniejsze zagadnienia w sposób przystępny i dopasowany do wieku. Bardzo nam zależało, by "zarazić" dzieci naszą pasją i z tego, co wiemy od nauczycieli, udało nam się!"

Ze swojej strony chcielibyśmy podziękować fundacji TESCO, Hufcowi ZHP Włocławek, naszym rodzinom, znajomym oraz wszystkim mieszkańcom Włocławka, którzy wsparli nasz projekt wrzucając żeton do urny nam przypisanej. Dzięki temu nasz Klub ma ogromną możliwość rozwoju oraz propagowania zasad udzielania pierwszej pomocy w profesjonalnym stylu.

Copyright © 2018 Związek Harcerstwa Polskiego - komenda hufca we Włocławku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.