Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

"Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.” (Mt 5, 9)

Świat spowity jest konfliktami i wojnami. My, ludzie bardzo potrzebujemy pokoju wokół siebie, a przede wszystkim w sobie. Zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa światło jest symbolem pokoju, który jest darem. Dlatego tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Odważnie twórzmy pokój”. Pokój trzeba szerzyć – wnosić i wprowadzać w codzienne życie, powinien dotyczyć naszego działania! Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas wszystkich do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają. 

W dniu 15 grudnia br. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło także do Włocławka. Na spotkaniu zorganizowanym w Centrum Kultury Browar B przez Hufiec Włocławek Miasto prezydent miasta, politycy, dyrektorzy i kierownicy jednostek państwowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz firm z terenu Włocławka otrzymali z rąk harcerzy ten niezwykły świąteczny dar. Harcerze przekazując ogień poprosili, aby zaproszeni na spotkanie goście w swoim najbliższym środowisku szerzyli ideę światła, aby pokój zawitał w każdym miejscu na ziemi. 

Tegoroczne przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju miało formę zbiórki harcerskiej. Było wspólne śpiewanie znanych i mniej znanych harcerskich piosenek, ale także, chwila zadumy podczas Żywej gawędy. Goście mogli chwilę zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie „Czym dla Ciebie są święta Bożego Narodzenia? Usłyszeliśmy, że święta to rodzinne ciepło, wyciszenie, radość z bycia wśród najbliższych, nowy początek, nadzieja, że coś się w nas zmieni, że będziemy inni, lepsi, odważniejsi w działaniu. Nie zabrakło także filmów o tym jak światełko dociera do Polski, jakie emocje wywołuje, jak potrafi zjednoczyć. Na koniec zawiązano harcerski krąg i przekazano iskierkę przyjaźni.

Światło Betlejemskie wędruje po świecie już 26 lat. Nazwane jest Betlejemskim Światłem Pokoju, bo to właśnie tam narodził się Jezus Chrystus, ale to także właśnie Betlejem było centrum krwawych ataków terrorystycznych, konfliktów zbrojnych, napięć politycznych. Ogień odpalany jest od jednej małej świeczki, podczas swej wędrówki po świecie nigdy nie gaśnie, a harcerze jako opiekunowie ognia, przekazują go dalej i starają się, aby dotarł do każdego domu. Jednak w dzisiejszych czasach wszyscy musimy mieć odwagę, aby tworzyć pokój. Jest to możliwe, ale zależy to od każdego z nas. Musimy otworzyć serca na krzywdę ludzką i przestać myśleć tylko o sobie. Wtedy dostrzeżemy ile zła wyrządzamy innym. Komendant Hufca Włocławek Miasto, dziękuje za pomoc w organizacji tego spotkania Centrum Kultury Browar B.

Wszystkich mieszkańców, którzy chcieli by przyjąć Betlejemskie Światło Pokoju do swojego domu zapraszamy w dniu 23 grudnia 2016r na godz. 18 Na Mszę Świętą do Klasztoru Franciszkanów we Włocławku. Na Święta Bożego Narodzenia wszyscy harcerze składają mieszkańcom życzenia spokojnych, rodzinnych i ciepłych chwil. Niech pokój zagości w waszych sercach.

Więcej zdjęć na stronie Urzędu Miasta: http://www.wloclawek.pl/pl/galeria/1/82/1/200

pwd. Wioletta Krzysztoforska - Z-ca komendanta hufca

 

Copyright © 2018 Związek Harcerstwa Polskiego - komenda hufca we Włocławku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.